Podnośniki samochodowe najczęściej są stosowane w serwisach ogumienia oraz warsztatach samochodowych, uwzględniających wymianę ogumienia.
Istnieje kilka rodzajów przedmiotowych podnośników.

1. Podnośniki punktowe

Zaletą przedmiotowych podnośników jest przede wszystkim niski koszt eksploatacji, dzięki czemu znajdują one szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej.
Podnośniki punktowe charakteryzują się prostą konstrukcją, niewielkimi gabarytami oraz masą własną, dużą mobilnością oraz rozpiętością nośności. Są to urządzenia wygodne, łatwe w użyciu i funkcjonalne.

2. Podnośniki płytowe

Jest to idealna propozycja dla serwisów ogumienia oraz jednostek oferujących usługi w przedmiotowej branży.
Zasadniczą cechą podnośników płytowych jest prosta budowa, obejmująca podstawę, wewnętrzny mechanizm unoszenia, płytą górną, a niekiedy także obrotowe, regulowane i demontowane ramiona nośne.
Odpowiednio dobrane rozwiązania techniczne sprawiają, że przedmiotowe podnośniki umożliwiają wygodne pozycjonowanie pojazdów, także o obniżonym zawieszeniu.

3. Podnośniki dwukolumnowego

Podnośniki dwukolumnowe dzielą się na modele elektromechaniczne oraz elektrohydrauliczne.
W przypadku podnośników elektromechanicznych podnoszenie odbywa się przy pomocy zespołu śruba + nakrętka, natomiast podnośniki elektrohydrauliczne działają w oparciu o dwa siłowniki hydrauliczne, umieszczone w kolumnach.

4. Podnośniki czterokolumnowe

Podobnie jak w przypadku modeli dwukolumnowych, dzielą się na elektromechaniczne i elektrohydrauliczne.
Działanie modeli elektrohydraulicznych jest zbliżone do rozwiązań dwukolumnowych, przy czym w tym przypadku wykorzystywany jest zespół obejmujący cztery zespoły śruba + nakrętka.
Podnośniki czterokolumnowe elektrohydrauliczne wykorzystują jeden siłownik hydrauliczny, znajdujący się pod najazdem oraz zespół linii krążków, rozmieszczonych m.in. przy kolumnach.

5. Podnośniki nożycowe

Podnośniki nożycowe dzielą się na podprogowe oraz najazdowe. Podnośniki nożycowe podprogowe to rozwiązania proste w obsłudze i wygodne. Zdecydowanie bardziej złożonym narzędziem są podnośniki nożycowe najazdowe, które pełnią funkcję podobną do platform znajdujących się w podnośnikach czterokolumnowych.
Podnośniki nożycowe najazdowe mogą mieć formę całkowicie płaskich platform, platform płaskich z opcjonalnym podnośnikiem osiowym, doposażonych w szarpaki, trawers lub podnośnik podprogowy, a także dedykowanych do obsługi geometrii.

6. Podnośniki stemplowe

Podnośniki stemplowe są dostępne w różnych wariantach, jednakże ich cechą wspólną jest podnoszenie realizowane przez wysuwający się z kasety tłok.
W grupie tej znajdują się następujące podnośniki:
a) jednosłupowe – posiadają jeden słup oraz cztery ramiona zamocowane na końcu tłoka;
b) dwusłupowe z najazdami – mogą być stosowane jako samodzielne stanowiska naprawcze lub podnośnik recepcyjny;
c) dwusłupowe z ramionami – zamiast najazdów posiadają ramiona umieszczone na końcu najazdów.

About the author